Lamborghini Countach
nyheder

Den legendariske Lamborghini Countach med minimum kilometertal er på auktion

En unik Lamborghini Countach vil blive solgt ved Race Retro Classic & Competition Car Sale i Storbritannien. Dette er en superbil, der begyndte at blive produceret i 70'erne af det sidste århundrede. Et karakteristisk træk ved grunden er en kilometertal på kun 6390 km.

Denne model har været i produktion i 25 år. I løbet af denne tid lykkedes det hende at blive drømmen for bilister over hele verden. Superbilens originale design er et produkt fra Bertone-studiet. Det er bemærkelsesværdigt, at bilen har mange mangler: for eksempel et trangt interiør, dårlig udsyn. Ikke desto mindre bliver denne superbil fortsat betragtet som et af de bedste produkter i sin generation.

Det er næsten umuligt at se en sådan bil på banen. Dette er museumsstykker og værdifulde samlerobjekter "trofæer". I alt blev der produceret mindre end 2 biler.

Indtil for nylig så det ud til, at det ville være umuligt at købe en Lamborghini Countach. Der opstod imidlertid nyheder om, at superbilen var til salg. Dette er en højre drejevariation fra 1990'erne. Modellen er unik, da den er lavet på bestilling. Klienten er en ivrig Lamborghini-fan fra Storbritannien.
Lamborghini Countach
Denne variation blev navngivet 25-års jubilæum. Hun er den nyeste version af superbilen. Bilen er udstyret med en 12cc V5167-motor. "Under hætten" er der 455 hk.

Bilen blev malet i 1995. Efter 22 år blev det besluttet at trække liv i bilen. Superbilen blev sat på farten af ​​mestrene i Colin Clarke Engineering. Denne procedure kostede £ 17. I øjeblikket er bilen i fremragende teknisk stand. Uden tvivl vil det blive den mest eftertragtede vare på den britiske auktion.

Tilføj en kommentar